اعلام تجربیات جهانی برای توسعه فناوری نانومتری/برپایی کنفرانس بین‌المللی میکروالکترونیک درسال98

رییس انجمن میکروالکترونیک با بیان این‌که شرکت سامسونگ در سال گذشته 61 میلیارد دلار در حوزه میکروالکترونیک فروش داشته است، گفت: اگر ما بخواهیم در این حوزه وارد شویم، باید اقدامات بزرگی را اجرایی کنیم.

به گزارش ایسنا، دکتر عطاردی امروز  در اجلاس هم اندیشی صنعت میکروالکترونیک با اشاره به نشست فعالان حوزه میکروالکترونیک، افزود: در پایان این نشست بیانیه‌ای منتشر شد و در این بیانیه ضمن تاکید بر تلاش برای توسعه حوزه میکروالکترونیک بر ضرورت توسعه امنیت ملی تاکید شده است.

وی با اشاره به برخی گفته‌ها در زمینه‌ عدم برگزاری نشست‌های علمی میان متخصصان حوزه میکروالکترونیک، اظهار کرد: با برگزاری نشست فعالان این حوزه مقرر شده است تا فروم متخصصان حوزه میکروالکترونیک برگزار شود و به طور مرتب جلسات برای بررسی این حوزه برگزار شود.

رییس انجمن میکروالکترونیک دومین نشست فعالان عرصه میکروالکترونیک را 28 آذرماه امسال ذکر کرد و یادآور شد: علاوه بر آن اولین کنفرانس بین‌المللی میکروالکترونیک در مقیاس بین‌المللی برگزار می‌شود.

وی زمان برگزاری این کنفرانس را 4 تا 6 دی‌ماه سال آینده نام برد که با حضور متخصصان ایرانی مقیم خارج برگزار خواهد رسید.

عطاردی با تاکید بر این‌که این حوزه برای بسیاری از مسئولان و مردم جامعه ناشناخته است، یادآور شد: این در حالی است که در سال گذشته در دنیا فروش محصولات میکروالکترونیک 420 میلیارد دلار بوده که رشد 22 درصدی را داشته است.

رییس انجمن میکروالکترونیک اضافه کرد: از این میزان فروش 61 میلیارد دلار آن متعلق به شرکت سامسونگ بوده، به این معنا که این شرکت در سال گذشته معادل حدود سه برابر فروش نفت سالیانه ایران درآمد داشته است. براساس آمار اعلام شده این مبلغ معادل 17 درصد تولید ناخالص داخلی کشور کره جنوبی می باشد. با این مقدار فروش، اکنون شرکت سامسونگ با پیشی گرفتن از اینتل، رتبه اول را در فروش محصولات میکروالکترونیک و مدارمجتمع در دنیا کسب کرده است. 

وی همچنین خاطر نشان کرد: اما میزان سرمایه‌ای که از سوی سامسونگ برای خرید تجهیزات و تحقیق و توسعه هزینه شده و احداث خطوط تولید، 83 درصد هزینه سرمایه آن است و ما اگر بخواهیم در این حوزه وارد شویم باید سرمایه گذاری لازم صورت پذیرد. 

عطاردی همچنین به تجربه رژیم اشغالگر قدس اشاره کرد و گفت: رژیم اشغالگر قدس با هفت میلیون نفر جمعیت در چند سال قبل دو میلیارد دلار برای توسعه فناوری‌های 45 نانومتر و اخیراً نیز 4 میلیارد دلار برای خط تولید 22 نانومتری سرمایه گذاری کرده  است که درآمد سالیانه این خط تولید 3 میلیارد دلار می باشد. همچنین این رژیم بنا دارد مبلغ 6 میلیارد دلار برای تکنولوژی ساخت 10 نانومتر سرمایه گذاری کند. این امر از حیث امنیت ملّی کشور باید مورد توجه قرار گیرد.